Otakárek ovocný, hnědásek květelový, běloskvrnáč pampeliškový v PR Údolí Brtnice r. 2018

Název

Otakárek ovocný, hnědásek květelový, běloskvrnáč pampeliškový v PR Údolí Brtnice r. 2018

Popis

V r. 2018 se v údolí Brtnice objevili další nové druhy denních motýlů. Jedná se o otakárka ovocného a běloskvrnáče pampeliškového. Hnědásek květelový sem migroval z Třebíčska již v loňském roce a letos zde překvapivě v květnu vytvořil I. generaci, když by zde měl být jednogenerační. V době letu první generace však byla louka posečena a jednogenerační housenky byly zřejmě zničeny, protože jednogenerační populace se zde již neobjevila. Mohli však být zničeni motýli i vajíčka I. generace a tím by výsadek hnědáska květelového z jižní Moravy na Vysočinu skončil. Ještě je naděje, že v srpnu se II. generace objeví. Otakárek ovocný se zde letos objevil poprvé. Zásluhu na tom mná několik teplých posledních let. Průměrné letní teploty se tak dostaly na úroveň dřívějších teplot na jižní Moravě, kde otakárek trvale žil. Otakárek ovocný je schopen příležitostných migrací, k čemuž nyní došlo. Vzhledem k tomu, že se tak stalo v novodobé historii poprvé, takové chování nemohlo být studováno a je zde mnoho neznámých. Vzhledem k tomu, že jsem zde během dvou návštěv v rozmezí šesti dnů zastihl tři úplně čerstvé kladoucí samice, mohlo by se jednat o motýly již zde vylíhlé. Mohla tedy migrovat již první generace v květnu nebo dřívější generace v předchozích letech a teprve nyní se jejich populace zvětšila na pozorovatelné množství. Při letových schopnostech otakárka ovocného je však možné, že tyto samice zvládly migraci z Třebíčska nebo Znojemska, při příznivém větru, během několika hodin. V tomto kontextu je zajímavé, že jsem zde neviděl žádného samce. Mohou tedy migrovat již oplodněné samice a samci zůstávají na jihu. Vzhledem k tomu, že otakárci se k páření shromažďují na vyvýšených místech je možné, že samci hlídkují ještě někde na kopci a oplodněné samice se již rozlétly ke kladení. Je zde rovněž dobře vidět, že samice vyhlédávají ke kladení nízké solitérní, plně osluněné živné rostliny. Zde kladly na letorosty trnky pouhých několik desítek cm nad zemí. Po loňské pastvě a zimním posekání nových výhonů je v trávě velké množství takovýchto letorostů. Redukce trnky však bude pokračovat i v letošní zimě a hrozí proto nebezpečí, že většina kukel bude zničena. Snad samice nakladly vajíčka i na trnky, které budou posekání ušetřeny.
Na rozdíl od otakárka ovocného je běloskvrnáč pampeliškový velice špatný letec a proto je jeho výskyt v údolí Brtnice překvapivější, zvláště když zde ani historicky nebyl nikdy zaznamenán. V úvahu připadá jeho zavlečení dopravními prostředky, ale místo nálezu je poměrně vzdálené od silnice i železnice a tak je možné i jeho skryté přežívání v údolí, kdy jej zde nikdo neodhalil a až teprve letošní neobvykle vysoký výskyt všech druhů motýlů v důsledku velice příznivého vývoje teplot i srážek vedl k jeho odhalení.

Období

Statistiky

  • 23 fotek
  • 7 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Otakárek ovocný, hnědásek květelový, běloskvrnáč pampeliškový v PR Údolí Brtnice r. 2018
Komentáře Přidat