Lišaj svlačcový (Agrius convolvuli) v Jihlavě r. 2019

Název

Lišaj svlačcový (Agrius convolvuli) v Jihlavě r. 2019

Popis

Album navazuje na předchozí z r. 2016 zde /https://vrbamiroslav.rajce.idnes.cz/Lisaj_svlaccovy_Agrius_convolvuli_v_Jihlave%2C_zari_r._2016/
Lišaj svlačcový je po martináči hrušňovém a lišaji smrtihlavovi náš třetí největší motýl. Dosahuje rozpětí křídel až 12 cm. Jedná se o migranta, který k nám každoročně přilétá z jihu. Uvádí se, že vzácně je kukla schopna přezimovat i u nás v nejteplejších oblastech. Přezimování v ČR však považuji za nepravděpodobné. Podle mapy rozšíření žije trvale pouze v nejjižnější Evropě - v jižním Portugalsku, Španělsku, Itálii a Řecku a to jenom v úzkém subtropickém pruhu kolem Středozemního moře a Atlantiku a ani neproniká do vnitrozemí těchto států. V ostatní Evropě je pouze migrant. Trvale nežije ani ve Francii a Chorvatsku, kde jsou již v jižních částech bezmrazé zimy. Pokud by kukly byly schopné přežít i naši mrazivou zimu, tak by byl areál jeho trvalého rozšíření posunut podstatně severněji.
K nám přilétá první generace v květnu a červnu a tito migranti zakládají druhou generaci, která se líhne v srpnu a v září. Migrace z jihu však zřejmě pokračuje i v letních měsících. Prozatím jsem v žádných pramenech nenašel potvrzení zpětného tahu u nás vylíhlé letní generace zpět na jih.
Pro pozorování lišajů svlačcových vysazuji na zahradě v Jihlavě petunie. Zahrada je vzdálena pouze několik set metrů od centra. Motýl je však schopen zaregistrovat vůni květů na vzdálenost několika kilometrů a přilétá k nim i ve městě. Nevadí mu ani umělé osvětlení. Jeden záhon je v dosahu sloupu veřejného osvětlení a v tomto světle jsou lišaji dobře pozorovatelní. Mohu tak sledovat jejich přílet i z okna obýváku, které je vzdáleno od záhonu pouhé 3-4 metry a velký lišaj se nedá přehlédnout. Motýl začíná přilétat asi půl hodiny po západu slunce, když je zataženo tak i o 10 - 15 min. dříve. Když jsem pozoroval lišaje spící přes den na zdi, začali startovat téměř přesně 30 min. po západu. Motýl však nikdy nepřiletěl před západem slunce. Létá zřejmě po celou noc. Létat jsem jej viděl i v 02.00 hod. Maximální přílet byl však asi 1 - 2 hodiny po západu slunce. Létá za každého počasí. Při jasné obloze za měsíčního svitu i za trvalého několikahodinového drobného deště. Jediný den, kdy jsem nezaznamenal žádný přílet, byl chladný zatažený den s teplotou do 20 st., kde se večer vyjasnilo a teplota rychle klesala k 10 st. I pocitově bylo velice chladno. Nejnižší teplota při které motýl přilétal byla 11 st. Na vnější teplotě však není přímo závislý. Vířením křídel a spalováním cukru si udržuje při aktivitě stálou tělesnou teplotu 40 st. Podobnou schopnost však má např. i čmelák, který tak dokáže létat a opylovat květy i za podstatně nižší teploty než včely.
Prvního lišaje svlačcového jsem v Jihlavě pozoroval 8.8. a posledního 18.9. Poté následovalo první velké ochlazení, kdy teploty tři dny k ránu dny klesaly k nule a objevily se přízemní mrazíky. Poté se znovu oteplilo, ale lišaji se již neobjevili i když byly teplé večery s teplotami 15 - 18 st., za kterých běžně létají. Po celou dobu pozorování přilétalo denně 2-5 ks, ovšem při vrcholu letu na začátku září kolem 5.9. přiletěly za večer i desítky kusů. Za 40 dní pozorování se tedy objevilo minimálně sto ks. lišajů, spíše však více. Přílet jsem pozoroval každý den. Proto bylo zajímavé jejich náhlé zmizení po ochlazení. Nepředpokládám, že zahynuli chladem, spíše došlo k jejich migraci zpět do teplejších oblastí na jih, protože Vysočina již byla pro ně příliš chladná.
Kromě lišajů svlačcových se u záhonů petunií objevili i další lišaji - samozřejmostí je dlouhozobka svízelová, dále dlouhozobka zimolezová, lišaj svízelový a lišaj vrbkový. https://vrbamiroslav.rajce.idnes.cz/Lisaj_svlaccovy_Agrius_convolvuli_v_Jihlave%2C_zari_r._2016/

Období

Statistiky

  • 43 fotek
  • 4 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ72

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Lišaj svlačcový (Agrius convolvuli) v Jihlavě r. 2019
Komentáře Přidat